
Викрадений у Мелітополі 33-річний волонтер Ярослав Жук третій рік залишається в російській в'язниці за фейковим обвинуваченням.
У Росії Апеляційний військовий суд 23 квітня 2025 року залишив чинним вирок мелітопольському волонтеру Ярославу Жуку, якого раніше Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив до 14 років позбавлення волі за звинуваченням у так званому «міжнародному тероризмі». Про це повідомляє Кримська правозахисна група.
Розгляд апеляції відбувся 23 квітня під головуванням судді Апеляційного військового суду РФ Максима Паніна. Рішення першої інстанції залишилося без змін.
Історія викрадення і сфабрикованої справи
Ярослав Жук, волонтер із Мелітополя, був викрадений російськими військовими 17 червня 2022 року недалеко від власного будинку. Уже за годину після зникнення до його родини - дружини та малолітнього сина - прийшли озброєні люди, провели обшук, застосовуючи погрози та психологічний тиск. Протягом двох місяців рідним відмовляли в інформації про місцеперебування Ярослава, аж поки в серпні 2022 року не стало відомо, що його утримують у сімферопольському СІЗО. Там, за даними правозахисників, українець зазнавав жорстоких тортур.
За версією російського слідства, Жук нібито намагався організувати вибух біля будівлі промислово-економічного коледжу в Мелітополі, де знаходився офіс так званого «міністра освіти Запорізької області» Олени Шапурової. Унаслідок інциденту ніхто не постраждав. Сам Жук категорично заперечував провину, вказуючи на цілковиту абсурдність і сфабрикованість звинувачень.
Останнє слово в суді: звинувачення Росії в агресії
На суді Ярослав Жук виступив з емоційною промовою, в якій спростував звинувачення і заявив, що його дії були спрямовані на захист рідного міста від окупації.
«Ви прекрасно розумієте, що ця справа сфабрикована. Ми в Мелітополі завжди жили мирно - і російськомовні, і україномовні. Проблеми почалися тільки після того, як 24 лютого 2022 року Росія почала проти нас війну», - сказав Жук.
Він також розповів про насильство з боку російських силовиків у момент затримання:
«Мого сина, дитину-інваліда, відірвали від матері, а над головою моєї дружини відстріляли цілий магазин патронів. Хто після цього терорист?»
Ярослав наголосив, що діяв в умовах воєнного стану і захищав своє місто і свою сім'ю, виконуючи громадянський обов'язок. 25 червня 2024 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону визнав Ярослава Жука винним і засудив його до 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, з яких перші чотири роки він має провести у в'язниці.
Тепер апеляційна інстанція підтвердила цей вирок, остаточно закріпивши рішення у справі, яку правозахисники та міжнародні організації називають політичною і сфабрикованою.