Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

Про електронний реєстр листків непрацездатності 2021

54
1171

Дедлайн запуску електронного реєстру листків непрацездатності уже стільки разів переносили, що і годі порахувати. Та все ж із 01.05.2021 почав діяти оновлений порядок ведення Е-реєстру лікарняних. Тож що уже готово та чи стане простіше працювати?

Мета введення електронного реєстру листків непрацездатності проста — прибрати схему «лікарняний за презент». А ще – спростити бізнесу роботу із документами. Та й заощадити вдасться чимало - Мінцифри нарахувало до 5 млрд грн на рік.

Уже зараз можна стверджувати, що Електронний реєстр:

  • спростить оформлення тимчасової непрацездатності;

  • прискорить нарахування матеріальної допомоги;

  • зменшить кількість фальсифікацій;

  • мінімізує кількість штрафних санкцій через помилки в оформленні листків непрацездатності.  

Чи працює електронний реєстр листків непрацездатності

Історія із створення Єдиного електронного реєстру листків непрацездатності тягнеться ще із 2009 року. Остаточно перехід на електронні лікарняні Кабмін схвалив у 2018 році. А у 2019 році Уряд прийняв базову постанову № 328, яка затверджує Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього (далі — Порядок № 328). Запровадити електронні лікарняні Кабмін планував наступного року  - із 1 квітня 2020 року. Навіть підготував відповідний документ для цього - постанову «Про особливості ведення Електронного реєстру листків непрацездатності до забезпечення інформаційної взаємодії електронної системи охорони здоров’я з Електронним реєстром листків непрацездатності» від 03.03.2020 № 159. Цим документом Уряд доручив МОЗ розробити новий Порядок видачі, продовження та обліку листків непрацездатності. Та очікуваного старту так і не відбулось.

Черговий дедлайн запуску електронного реєстру лікарняних – 01.01.2021. Однак він теж прогорів.

Втрутились у процес і нардепи. 03.02.2021 Верховна Рада прийняла постанову від 03.02.2021 № 1192-IX.

Верховна Рада «попросила» уряд розробити нормативку, необхідну, щоб запустити е-лікарняний і забезпечити повноцінне функціонування Е-реєстру. Виконання взяв на контроль комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Результат не забарився. Кабмін схвалив Постанов від 31.03.2021 № 323 (далі — Постанова № 323). Нею визначив нову редакцію Порядку організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього (далі — Порядок № 328). Оновлений Е-реєстр запрацював із 1 травня.

І хоча паперовий лікарняний так і не замінили електронним, ми все ж на декілька кроків наблизилися до цього. Тож з’ясуємо, як працює новий Е-реєстр.  

Електронний реєстр листків непрацездатності  - це...

Щоб зрозуміти, що таке електронний реєстр листків непрацездатності звернемось до профільного документу – Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Це система накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності.

Формує та веде даний реєстр Пенсійний фонд України (ПФУ). Він же і є володільцем даних. Як формується реєстр лікарняних листків? Інформацію для реєстру передають МОЗ, Національна служба здоров’я України (НСЗУ), Фонд соціального страхування (ФСС). Такі правила встановлює Порядок № 328.

Чи означає старт електронного реєстру листків непрацездатності про запуск електронних лікарняних? Наразі  ані Закон № 1105, ані Порядок № 328 не передбачають заміни паперової форми листка непрацездатності електронною. У визначенні поняття «листок непрацездатності» теж не знаходимо жодного натяку на електронну форму. «…листок непрацездатності — оформлений і виданий в порядку, визначеному МОЗ, за погодженням з Мінсоцполітики та Фондом соціального страхування та зареєстрований за єдиним реєстраційним номером листка непрацездатності в Реєстрі документ, що засвідчує тимчасову втрату працездатності та є єдиною підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах (п. 2 Порядку № 328). Тож поки немає нормативного підґрунтя так стверджувати.

Електронний реєстр листків непрацездатності – новий сервіс від ПФУ

На вебпорталі ПФУ створені електронні кабінети закладів охорони здоров’я (лікарів), страхувальників (роботодавців) і застрахованих осіб.

Страхувальники, тобто роботодавці, вже зараз можуть отримати інформацію по працівниках, які працюють за основним місцем роботи. Зокрема:

  • номер лікарняного;

  • дата відкриття; дата закриття;

  • ІПН застрахованого;

  • ПІБ застрахованого.

Але для того, щоб цю інформацію отримати, потрібно зареєструватися на порталі та зайти із своїм електронним підписом.

Звідки надходять дані? Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в кабінеті ПФУ і підписує його своїм електронним підписом. Інформація автоматично передається до Фонду соціального страхування та роботодавцю, який може ознайомитися з нею в особистому кабінеті на веб-порталі ПФУ. На основі цих даних страхувальник (роботодавець) може заповнити заяву-розрахунок.

Тож і надалі лікарі оформляють паперові листки непрацездатності. Їх ніхто не скасовував.    

У майбутньому всі ці операції будуть проводити в електронній системі eHealth. У цій системі вже міститься інформація про пацієнтів, їхні електронні медичні картки, дані про відвідування лікарів та медичні направлення.

Як все працюватиме? Змоделюємо все крок за кроком.

1 Особа (працівник) звертається до лікаря.

2 Лікар засвідчує тимчасову непрацездатність особи та форму медичний висновок у системі eHealth. Ставить електронний підпис.

3 На підставі висновку у Реєстрі формується листок непрацездатності.

4 Інформація про лікарняний з’являється у особистих кабінетах страхувальника та застрахованої особи.

5 Роботодавець формує у електронному кабінеті заяву-розрахунок на фінансування коштів від ФСС.

6 Інформація автоматично передається до ФСС.

Важливо! Лікар повинен буде внести до системи найменування страхувальника та його податковий номер в ЄДР. Тож роботодавці мають проінформувати працівників про податковий номер підприємства.

Новацією також є те, що застрахована особа зможе самостійно проставити дату одужання (абз. 7 пп. 3 п. 13 Порядку № 328). Для його йому потрібно буде подати до реєстру звернення у вигляді повідомлення чи заяви про відновлення працездатності. Виняток: непрацездатність у зв’язку з карантином. Для таких випадків це правило не працюватиме.

Яка інформація буде у електронному реєстрі

Яку інформацію акумулюватиме реєстр визначає Порядок № 328. Це і дані про тимчасово непрацездатну особу, і про причину непрацездатності, і про лікаря та заклад охорони здоров’я. Фактично та ж інформація, що і у паперовому лікарняному.

Так, запис про тимчасову непрацездатність містить відомості про (п. 13 Порядку № 328):

  • пацієнта (у разі непрацездатності особи, зумовленої необхідністю догляду: за хворою дитиною; за хворим членом сім’ї; за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною);

  • тимчасово непрацездатну особу;

  • випадок тимчасової непрацездатності;

  • особу, яка засвідчила відомості, і особу, яка зареєструвала медичний висновок в електронній системі охорони здоров'я;

  • заклад охорони здоров’я;

  • суму допомоги, що нарахована на підставі листка непрацездатності, в в тому числі суму оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, та відомості про їх виплату;

  • відмову в наданні застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності та її причини;

  • порушення встановленого порядку видачі та продовження листка непрацездатності за результатами перевірки обґрунтованості його видачі та продовження

Хто зможе переглядати інформацію з реєстру?

Це:

  • ФСС — в обсязі, необхідному для перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, надання матзабезпечення, страхових виплат і соціальних послуг відповідно до Закону № 1105 (п. 18 Порядку № 328);

  • Держпраці — про нещасний випадок на виробництві, професійне захворювання для розслідування і ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві й повідомлення про тимчасову непрацездатність незастрахованої особи чи особи, про яку в Реєстрі немає відомостей (п. 19 Порядку № 328);

  • застрахованій особі — про реєстраційний номер облікової картки платника податків, період і причину непрацездатності. Ці відомості надають лише особі, якої вони стосуються, — через електронні кабінети застрахованих осіб на порталі послуг (п. 20 Порядку № 328);

  • страхувальникові — тільки за період перебування з ним у трудових відносинах застрахованої особи — через електронний кабінет страхувальника на порталі послуг (п. 20 Порядку № 328);

  • особі, яка засвідчує тимчасову непрацездатність, уповноваженій особі — через електронну систему охорони здоров’я у формі електронних копій документів про непрацездатність.

Електронний реєстр — це основа для появи електронного лікарняного. Однак швидкою трансформація не відбудеться. Нормативна база не готова, до технічної теж є запитання! Щоб процес переходу на е-лікарняні був безболісний, радимо вже зараз тестувати Е-реєстр на порталі ПФУ. Статті за темою Утримання із заробітної плати 2021 Відрядження за кордон 2021 Довідка про доходи 2021 Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

Джерело: https://www.golovbukh.ua/article/7667-elektronniy-restr-listkv-nepratsezdatnost-shcho-zmnitsya

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту.

Також за темою

До уваги родин військовослужбовців м. Мелітополя, які мають дітей до 18 років!Читати далі

До уваги родин військовослужбовців м. Мелітополя, які мають ...

Розпочинаємо прийом заяв на одноразову виплату адресної матеріальної допомоги до Дня Захисту Дітей
26 квітня - Міжнародний день пам'яті про Чорнобильську катастрофу. Читати далі

26 квітня - Міжнародний день пам'яті про Чорнобильську ...

Мелітопольська міська рада разом з усією Україною та світовою спільнотою вшановує пам’ять жертв однієї з найстрашніших техногенних катастроф в і...
День народження Молодіжного центру "Піпл.юа": як це було? Читати далі

День народження Молодіжного центру "Піпл.юа": як ц...

Святкування річниці МЦ "Піпл.юа" стало справжньою подією для всіх, хто творить зміни разом із нами. Атмосфера - вибухова, емоції - щирі, а к...