Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

Громада Мелитополя створила у Запоріжжі центр захисту і підтримки дітей і сімей разом з першим в Україні центром Життєстійкості

34
236

Центр захисту і підтримки дітей та сімей - це  простір,  який створено службою у справах дітей Мелітопольської міської ради для роботи з дітьми та їх батьками, які виїхали з окупації.

Цей простір об’єднує відразу кілька  структур і працює за багатьма напрямками, допомагаючи переселенцям з Мелітополя. А нещодавно на базі існуючої структури був відкритий перший в Україні центр Життєстійкості.

СТАТИСТИКА

Зараз у Запоріжжі понад 4000 тисячі мелітопольців та близько 500 дітей. Спільними зусиллями з громадськими організаціями за 2024 рік Центр відвідало понад 1000 осіб. 80 % працівників Центру - ВПО з Мелітополя та інших громад, працюють за принципом «Рівний - Рівному».

В роботі Центру, розташованого на пр. Соборному, 143, запроваджено принцип організаційної єдності – «єдиний офіс». Батьки з дітьми, мешканці Мелітополя,  звертаються: до соціальних працівників з питань, які належать до компетенції Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; оформлюють  документи  з питань надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів у Службі у  справах дітей;  всі члени родини з дітьми  можуть отримати   психологічне консультування  та  відповідно до рекомендацій психологів  записати дитину до арт-терапевтичних груп, логопеда  та  батьки самі можуть  взяти участь у тренінгах та заняттях для  дорослих осіб, які проводяться у Центрі психологами та арт-терапевтами.

Завдяки  співпраці  з ГО «Відповідальні громадяни»  у   Центрі облаштовано сучасний дитячий простір.  Арт-терапевт  та логопед – спеціалісти цієї організації,   надають послуги  маленьким  мешканцям,   незалежно від того - з якої вони громади.  Це принцип роботи  громадської організації, який підтримується в Центрі, та надає можливість  комунікувати  дітям з різних територій.

Враховуючи досвід роботи з дітьми  в Центрі та  вивчивши потреби дітей, планується  збільшення кількості та  поглиблення якості психологічних послуг, які будуть надаватися  спільно з  фахівцями  Мелітопольського державного педагогічного  університету  імені Богдана Хмельницького.

Вже закуплено сучасне обладнання інтерактивні:

  • підлога,
  • пісочниця,
  • панель та інше обладнання.

Воно допоможе дітям розвинути координацію, фантазію, навички зорово-слухового сприйняття,  забезпечить розвиток когнітивних функцій,  буде сприятиме  формуванню та розвитку навичок саморегуляції  дитини.

Презентація  проекту планується  в кінці  вересня, до Дня міста Мелітополя.

Центр має не тільки затишний простір. Працівники Центру дбають про задоволення всіх потреб дитини, під час її перебування на заняттях. Завдяки співпраці з  релігійною організацією «Менонітська братська церква»  діти  отримували  «перекуси» - дитячі соки,  в перервах між заняттями, а  самі маленькі відвідувачі отримали памперси.

Центр, де  діти знаходять  родину

Сьогодні у Центрі співпрацюють з прийомною родиною. Мама, Ірина, вже має одну прийомну доньку, яка вже стала студенткою, вступила до вищого навчального закладу. І тепер збирається взяти в сім’ю ще одну дитину.

- Зараз це також дівчина з Мелітополя. Їй 16 років, нам запропонували взяти дівчину в сім’ю, - розказала Ірина.

Олена, фахівець соціальної служби, розповіла, як відбувається супровід прийомної родини у центрі:

- Ми співпрацюємо зі службою у справах дітей. Вони проводять оформлення, потім передають нам документи і ми вже супроводжуємо цю сім’ю, надаємо соціальні послуги, консультування, психологічну допомогу, співпрацюємо дуже плідно з будь-яких питань, яких потребує прийомна сім’я, даємо всебічну допомогу.

Оцінка роботи Центру

У прифронтовій зоні,  родини постійно перебувають у стресовому стані, потребують соціально-психологічної підтримки та захисту. Особливої уваги потребують діти.

- Мої дітки старші ходять на заняття, їм подобається. І ми ходимо, нас запрошують. Я підписана на телеграм-чат, і коли надають якусь допомогу – виставляють в чаті, ми, звичайно, звертаємося. Діти відвідують Центр, спілкуються. Вони пішли в школу в Запоріжжі, але все одно онлайн, у них є час приходити сюди, щоб мати живе спілкування. Соціум необхідний, діти повинні спілкуватися, - розповіла мати трьох дітей, переселенка з Мелітополя.

Педагоги Центру докладають всіх зусиль, щоб діти відчули  турботу та увагу як, наприклад, Наталя Кузьменко, спеціаліст з 15-річним досвідом.

- Коли відкрився цей Центр і мені запропонували тут працювати, я з радістю погодилася. Тому що, коронавірус і військова агресія законсервували наше життя. Ми проводимо заняття з дітьми, це  живе спілкування дітей з педагогами та між собою,  свята  та різноманітні тематичні заходи. Дітям потрібно повернути дитинство. Крім того,  проводимо профілактичні бесіди та заняття.

Основне - це правила поведінки  в умовах воєнного стану:  щоб убезпечити себе, щоб вони знали правила  та  алгоритм дій  в тій чи іншій ситуації. Також ми знайомимо дітей з Декларацією прав дитини. Заняття проводяться в  ігровій формі, з використанням дидактичного  матеріалу, щоб діти мали можливість   запам’ятали.  Також ми розглядаємо правила поведінки з незнайомими людьми для дітей. Спочатку була теорія, а потім «практичні заняття».  В ігровій формі діти вчилися  правильно реагувати на спілкування з незнайомцями. Такі  заняття корисні для  дітей, і вони з увагою на них працюють, - каже викладач.

- Дуже вдячна персоналу, вони – супер. Двоє діток ходять на  групові заняття  на арт-терапію, та на індивідуальні  - до логопеда.  Вони там займаються аплікаціями, малюють, бігають, стрибають. Все супер. Влітку  заняття в Центрі  заповнили все наше дозвілля, - поділилася враженнями переселенка з Мелітополя Олена.

Приймають тут і жителів Запоріжжя з дітьми.

- Ми маємо можливість відвідувати заняття з арт-терапії, з логопедом, для моєї дитини і для мене це важливо. Цей Центр  - це як родина, я дуже рада, що ми сюди потрапили, що нас прийняли в цю родину. Дяка персоналу, це гарні спеціалісти, вони душевні. У мене дитина, він як їжачок був. І ми проходили два місяці, я бачу зміни, син більш комунікабельний, в нього зменшилася тривога. Бо ми прифронтове місто, у нас неспокійно, різне буває, і це відбивається все на психологічному стані дитині. Дитина іде сюди з великим задоволенням, йому дуже подобається. Подяка всім, хто дає можливість нашим дітям займатися, бути в соціумі, не бути вдома онлайн. Живе спілкування з однолітками, з педагогами, це потрібно дітям, - каже одна із запоріжанок.

На базі Центру організовано роботу:

  • 7  груп соціально-психологічної  підтримки, для дітей  різних вікових груп;
  • Проведено 2-х місячний курс тренінгів з  профорієнтації,  для випускників  9-11 класів;
  • Індивідуальні консультації  психолога для батьків та дітей;
  • Індивідуальна та групова робота  з психологом та  з арт-терапевтом;
  • Індивідуальна робота логопеда з дітьми.

Відкритий  простір Центру  надав можливість  Мелітопольській   міській  ТГ, одній  з  перших,  взяти  участь у  експериментальному проекті, який реалізується Міністерством соціальної політики України,  та  з лютого 2024 року,  розпочати надавати  додаткові послуги. 

В рамках проекту надається комплексна послуга, покликана сприяти розвитку соціального капіталу громад, створити середовище підтримки у ній, розвивати культуру піклування про психічне здоров’я та формування запиту на необхідні соцпослуги. Вимушені переселенці, які тимчасово перебувають у Запоріжжі, можуть отримати безкоштовно психологічну підтримку, соціальний супровід, стати частиною волонтерської спільноти. Адже те, що вони пережили під час окупації та евакуації, впливає на життя в новому місці, в незвичних умовах.

Переселенка з Мелітополя, ім’я якої ми не будемо називати, розповіла про складний виїзд із окупованого міста своєї родини, вона мама трьох дітей. Пережите родиною досі у пам’яті:

- Ми виїжджали з чоловіком на двох машинах, я за кермом з дітьми, і чоловік за кермом. Він вивозив людей. Складно було і страшно, дощ йшов, постійно доводилося виходити з машини, показувати багажник. Документи мокрі були, навіть, тому що під дощем постійно  доводилося їм їх показувати. Виїхали. Коли побачили жовто-блакитний прапор, це не передати. Вже два роки минуло, все одно, коли згадуєш!

З якими проблемами звертаються до психолога

Найзатребуванішою послугою в Центрі є послуга психолога.

- Я проводжу психологічне консультування дітей і дорослих. Зокрема ті запити, з якими приходять дорослі, це питання адаптації, пошук ресурсу, профілактика вигорання, - каже психолог центру Артем Головачов. - Також вони можуть звернутися з будь-яким іншим питанням, які їх турбують, і можуть відвідати необмежену кількість консультацій. Підлітки приходять з питанням того, як побудувати особисті кордони, як спілкуватися з батьками та однолітками, пошук себе, є інші запити.

Для підлітків проводяться  не тільки індивідуальні консультації, а і групові заходи. І є група по усвідомленому батьківству. Там розглядається, що таке емоції та почуття, значення самоцінності та самооцінки, комунікація, а з батьками обговорюємо теорію прив’язаності, важливість підтримки та прийняття себе і дитини, як реагувати на певні дії дитини у різному віці.

Артем Головачов каже, що найчастіше проблема дорослих, які до нього звертаються, це вигорання. Тому що батьки забувають відпочивати, все направлено на дитину, і це займає велику кількість ресурсу, який не відновлюється. А у підлітків найчастіший запит - як комунікувати зараз. Багато часу було онлайн і знову живе спілкування, як з ним бути, як знайти себе.

Роботу  проекту «Життєстійкості»  високо оцінила профільна міністерка Оксана Жолнович під час візиту в Запоріжжя

- «Центр Життєстійкості», це наша нова послуга, яка покликана допомогти людям вирівнювати свій психоемоційний стан. Адже всі ми погано спимо щонайменше, очікуємо рідних з фронту, перебуваємо в розлуці з рідними. Часто наші емоції можуть вилитися в гнів чи депресію, важливо, щоб люди знали, як пережити втрату, як управляти цими емоціями, формувати коло взаємопідтримки. Тут працює релокована громада мелітопольська, вони відкрили такий центр, ми говорили про те, які вже успіхи є, адже вони вже півроку майже працюють, які виклики, що потрібно. Це пілотна послуга, яку закуповує міністерство, і ми хочемо її масштабувати на всю Україну, - повідомила міністерка.

Нагадаємо Мелітопольська громада  також відкрила у Запоріжжі молодіжний центр People.UA. Докладно про його послуги за посиланням. 

Також за темою

Воїн з Мелітопольщини ціною втрати кінцівок врятував побратима на МиколаївщиніЧитати далі

Воїн з Мелітопольщини ціною втрати кінцівок врятував побрати...

32-річний ветеран російсько-української війни Іван Марчак з села Терпіння Мелітопольського району став на захист України з першого дня повномасштабног...
"Ми маємо їх перемагати технологіями": як мати трьох дітей з Мелітополя збирає дрони для фронтуЧитати далі

"Ми маємо їх перемагати технологіями": як мати трь...

Сьогодні відзначається Міжнародний день волонтера. І тому ми хочемо розповісти про жительку Мелітополя, яка шукає не відмовки, а можливості, аби допом...
Переселенцям, які влаштуються на роботу в комунальні служби Запоріжжя, даватимуть квартири - Іван ФедоровЧитати далі

Переселенцям, які влаштуються на роботу в комунальні служби ...

У Запоріжжі проживає понад 200 000 переселенців із Мелітополя, Бердянська, Донецької, Луганської Херсонської областей, Криму.